کلوپ چاپار

نظر سنجی

سایتهای مرتبط

همکاران

آمار بازدید کنندگان

افریقای جنوبی

 

 

کشورآفریقای جنوبی در جنوبی ترین نقطه قاره آفریقا قرار گرفته است.

از شمال غربی با نامیبیا، از شمال با بوتسوانا و زیمبابوه ،
از شمال شرقی با موزامبیک، از شرق با سوازیلند همسایه بوده
و همچنین اقیانوس های اطلس و هند از جنوب،
جنوب غربی و جنوب شرقی آنرا احاطه کرده اند. کشوری تقریبآ کم آب،
در طول ساحل شرقی گرم استوائی، دارای روزهائی گرم و شبهای سرد می باشد.

پایتخت آفریقای جنوبی شهر پرتوریا است
که مقر دولت و مرکز سیاسی کشور می باشد.
پارلمان در شهر کیپ تاون و مرکز قوه قضائیه شهر بلوم فونتن است.
این کشور دارای 9 استان ( نیمه خود مختار) ،
مساحتی برابر 1,219,912 کیلومتر مربع، 2798 کیلومتر ساحل
و جمعیتی بالغ بر46.9 میلیون نفر می باشد
که از 4 نژاد اصلی سیاه (79درصد حدود37 ملیون نفر)،
سفید (حدود 10درصد 4.4 میلیون نفر)، رنگین پوست (حدود 9 درصد 4.1 میلیون نفر) و آسیائی و هندی تبار(2 درصد 1.1 میلیون نفر)تشکیل شده است.

پیروان تمام ادیان الهی در این کشور وجود دارند. اکثریت مردم مسیحی (68درصد) هستند.
اسلام (2درصد) هندو (5/1درصد) و اعتقادات بومی (5/28درصد) و یهود نیز دارای پیروانی هستند. بیش از یک میلیون نفر مسلمان در این کشور وجود دارد که به نسبت جمعیت، مشاغل دولتی مهمی را عهده دارمی باشند.

طبق قانون اساسی جدید ، 11 زبان بعنوان زبان رسمی کشور به رسمیت شناخته شده که زبانهای انگلیسی و آفریکانس در سراسر کشور و بقیه زبانها در مناطقی که اکثریت دارند رسمی می باشند.

حدود پنج هزار عنوان نشریه ملی و محلی منتشر می گردد که در میان این نشریات روزنامه سویتن با تیراژ 210 هزار نسخه و هفته نامه ساندی تایمز با تیراژ 468 هزار نسخه پرتیراژترین نشریات این کشور محسوب می گردند. از دیگر روزنامه های مهم این کشور می توان روزنامه های سیتی زن، پرتوریا نیوز وبیزینس دی را نام برد.

واحد پول راند (RAND) و برابری آن با دلار حدود 35/6 در سال 2005 بود (یک دلار آمریکا= 35/6 راند). طی سه سال گذشته ارزش برابری راند در مقابل دلار حدود 100 درصد افزایش یافته بود و از 13 راند در برابر یک دلار آمریکا در دسامبر 2001 به حدود 80/5 راند در برابر یک دلار(دسامبر 2004) افزایش یافت که این امر (در کنار کاهش ارزش جهانی دلار) موجب افزایش توان اقتصادی کشور شده است.

از نظر جهانگردی جاذبه های زیادی دارد و بعنوان یکی از مقاصد جهانگردی می باشد. شهرهای ژوهانسبورگ (سان سیتی) و بندر کیپ تاون از مهمترین این مناطق می باشد.

ژوهانسبورگ با داشتن بزرگترین فرودگاه آفریقای جنوبی، یکی از دیدنی ترین و پرجاذبه ترین مناطق توریستی دنیا محسوب میشود و بندر کیپ تاون یکی از زیباترین و پرجاذبه ترین شهرهای آفریقای جنوبی است که بیشترین توسعه و درآمد خود را مدیون صنعت توریسم است.

توریسم جزو چهار بخش بزرگ تولید ناخالص داخلی آفریقای جنوبی بوده که تا 7 درصد GDP را تشکیل می دهد. ماهیانه بیش از 500 هزار نفر از این کشور دیدن می کنند، درآمد ارزی این بخش با درآمد معادن طلای آن برابری می کند.

ارسال شده در 1393/9/5 - 13:53:42

این صفحه را برای یک دوست بفرستید.

با تشکر ! پيام شما ارسال شد
ارسال شده در 1393/9/5 - 13:53:42

این صفحه را برای یک دوست بفرستید.

با تشکر ! پيام شما ارسال شد
ارسال شده در 1393/9/5 - 13:53:42

این صفحه را برای یک دوست بفرستید.

با تشکر ! پيام شما ارسال شد